CR Saclar

Soğuk Haddelenmiş Rulo ve Saclar

Sıcak haddelenmiş yassı çeliklerin soğuk haddelenmesi sonucunda elde edilen ve kalınlıkları 0,30-2,00 mm aralığında değişen rulo veya levha şeklindeki yassı çeliklerdir.

Dayanıklı ev aletleri, büro, mefruşat ve mutfak eşyaları üretimi ile, genel konstrüksiyon ve otomotiv endüstrisinde kullanılırlar.


CRF (Soğuk Haddelenmiş Tavlanmamış Sac)

25 ton ağırlığına kadar olan 1,50 - 4,50 mm kalınlıklarındaki asitle temizlenmiş, Sıcak haddelenmiş bobinlerin 0,25 -2,00 mm kalınlıklarına haddelendiğinde elde edilen üründür.Haddelerden çıkan tam sert (Full hard) bobinler, öncelikle galvaniz ve tav fırınlarının hammaddesini oluşturmaktadır.CR (Soğuk Haddelenmiş Tavlanmış Sac)Tavlanmış ürünler soğuk haddeden çıkmış, tam sert (full hard) sacların tav hattında tavlanarak, sert yapıları giderilmiş ve sonrasında da tepmer haddeden geçirilerek yüzey düzgünlükleri sağlanmış olan ürünlerdir.
Temper Hadde (SPM)
Tav hattında işlem gören full hard yani tam sert, malzemenin haddelerde uzamış olan tane yapısı tekrar eski haline geri döndüğü için malzeme yüzeyinde belirli oranlarda dalgalanmalar olabilmektedir. Bu nedenle temper haddesini bir ütüleme hattı olarak düşünmek gerekir. Normal haddelerden farklı özellikleri olan temper haddenin en önemli özellikleri şunlardır: - Yüzeye hafif bir ezme ile düzgünlük verir. - Yüzey temizleme ve yağlama işlemi yapar. Tav hattı ısısı nedeniyle oluşan, aynı zamanda yaşlanan çeliklerde de görülen portakallaşma veya damarlaşma olarak da bilinen “düzensiz akma oluşumunu” giderir ve sac kalitesine göre normlarda belirtildiği süre kadar tekrar oluşumunu geciktirir. Parlak olan hadde merdanelerinden çıkan, parlak yüzeyli rulo sac malzemeye, mat olan temper hadde merdanelerinde standartlarda belirtilen mikron aralığında yüzey matlığı (çukurcuk=pürüzlülük) verilerek, daha iyi boya tutma ve preslenme özellikleri kazandırılır.


Sac Satıs Fiyatları Nasıl Belirlenir ?Sac grubunun tüm ürünleri kg bazında tartım alınarak hesaplanır, Çelik fiyatları günlük olarak değişim gösterdiğinden fiyatlar günlük olarak belirlenir.