Beton Hasırları

Çelik hasır, S220 çeliğinden soğuk çekme yöntemi ile çekilip nervürlenerek imal edilen, yüksek mukavemetli çubukların birbirine dik olarak belirli aralıklarda yerleştirilip punta kaynağı ile birleştirilmesiyle elde edilen hazır beton donatısıdır ve esas itibariyle inşaatlarda kullanılan bir beton çeliğidir.

Standart çelik hasır R ve Q olarak iki tipte imal edilirler.

R TİPİ HASIRLAR: Tek istikamette çalışan döşemelerde ve mesnet donatılarında kullanılır. Bütün R tipi hasırlarda boy çubuğu aralığı 150 mm, en çubuğu aralığı 250mm'dir. (göz aralığı)

Q TİPİ HASIRLAR: Her iki istikamette de çalışan döşemelerde ve betonarme yapı elemanlarında kullanılır.Boy ve en çubuğun göz aralıkları 150mm dir.
KULLANILDIĞI YERLER

Yapı malzemesi olarak çelik hasır, özellikle döşemelerde, perdelerde, istinat duvarlarında, temellerde, saha betonlarında, beton yollarda tünel ve galerilerde, kanal ve kanaletlerde kullanılır. Ancak, bunların dışında bahçe çiti, korkuluk ve asma tavanlar içinde kullanılan çeşitleri de mevcuttur. Arzu edildiği takdirde sıcak daldırma galvanizli ve polyester boyalı olarak da temin edilebilir.


ÇELİK HASIRLA İLGİLİ ŞARTNAMELER

Ülkemizde çelik hasırla ilgili yürürlükte bulunan standart TS 4559 dur.


ÇELiK HASIRIN SAĞLADIĞI EKONOMİ

Çelik Hasırın akma dayanımı S220 çeliğinin 2,27 katı, S420 çeliğinin 1,19 katıdır. Diğer bir ifade ile çelik hasır kullandığımız zaman diğer çeliklere göre %10’dan başlayan ağırlık tasarrufu, %25’lere varan zaman ve parasal tasarruf sağlamak mümkündür.Beton Hasırı Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?Çelik hasırlar grubunun tüm ürünleri kg bazında tartım alınarak hesaplanır, Çelik fiyatları günlü olarak değişim gösterdiğinden fiyatlar günlük olarak belirlenir.